یمن|اعلام جزئیات عملیات بزرگ علیه متجاوزان؛ آزادسازی ۴۰۰ کیلومترمربع از ۲ استان مهم
یمن|اعلام جزئیات عملیات بزرگ علیه متجاوزان؛ آزادسازی ۴۰۰ کیلومترمربع از ۲ استان مهم
سخنگوی نیروهای مسلح یمن در یک کنفرانس مطبوعاتی به تشریح جزئیات عملیات بزرگ رزمندگانی یمنی علیه متجاوزان سعودی-اماراتی و مزدورانشان پرداخت که طی آن ۴۰۰ کیلومتر مربع در دو استان آزاد و تلفات و خسارت‌های زیادی به آنها وارد شد.

به گزارش قائم شهر نیوز و به نقل از شبکه المسیره، یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن عصر امروز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی کوتاهی، جزئیات عملیات نظامی گسترده علیه ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی را تشریح کرد.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت که پاکسازی بخش ردمان در استان البیضاء به طور کامل انجام شده است. جبهه قانیه نیز تا مناطق ماهیه و بخش های گسترده ای از بخش العبدیه در استان مارب نیز پاکسازی شده است.

وی افزود: به طور کلی، ۴۰۰ کیلومتر مربع از مناطق استان های البیضاء و مارب توسط ارتش و کمیته های مردمی یمن پاکسازی شده است

این سخنگو تصریح کرد: عملیات نظامی به سمت جبهه قانیه ادامه یافت و دشمن در این مدت شاهد فروپاشی گسترده صفوف خود و خسارت  های روزانه شده است.

وی افزود: در جریان عملیات در جبهه قانیه، یاسر العواضی از افراد خائن به کشور با هماهنگی برخی کشورهای متجاوز برای دور زدن نیروهای ما در بخش ردمان وارد عمل شد و نهادهای محلی در ردمان به او توصیه کردند که دست از این کار بکشد و به دنبال نقشه های کشورهای متجاوز نرود.‎

سریع گفت: العوضی اقدام به ساخت بمب برای هدف قرار دادن نیروهای مسلح و نیروهای کمیته های مردمی و نیروهای امنیتی در استان البیضاء کرد.

وی افزود: کشورهای متجاوز حمایت نظامی گسترده ای از العواضی از طریق دو تیپ نظامی با فرماندهی دو مزدور به نام های عبدالرب الاصبحی و سیف الشدادی کردند.‎

این سخنگو افزود: نیروهای متجاوز تعدادی زره پوش، خودرو و انواع سلاح های دیگر به همراه شماری از مزدوران القاعده و داعش را در خدمت العواضی قرار دادند.

وی تصریح کرد: متجاوزان با بیش از ۲۰۰ حمله هوایی علیه نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن به پشتیبانی هوایی از العواضی اقدام کردند اما نیروهای مسلح یمن از چهار محور القرشیه و السوادیه و الملاجم و السودیه برای از بین بردن فتنه این فرد وارد عمل شدند.

سریع گفت:  ما از همکاری گسترده شهروندان شرافتمند ردمان و برادرانمان در نیروهای مسلح برای جلوگیری از ویرانی و اشغال این منطقه تقدیر می کنیم. در ساعات اولیه عملیات هجومی نیروهای مسلح یمن، دهها نفر از مزدوران کشته یا زخمی شده و یا به اسارت گرفته شدند و دهها نفر دیگر فرار کردند.

وی افزود: در طول فقط ۲۴ ساعت، نبرد در ردمان یکسره شد و نیروهای ما توانستند به مخفیگاه العواضی خائن دست یابند که از آنجا فرار کرده بود.

وی گفت: در پی تامین امنیت منطقه ردمان، اجرای مهمترین عملیات نظامی هجومی را با پیشروی در جبهه های قانیه و العبدیه آغاز کردیم.

این سخنگو افزود: دهها موضع دشمن در جریان عملیات قانیه والعبدیه با وجود حملات هوایی گسترده متجاوزان سقوط کرد.

وی تصریح کرد: پیشروی مهمی حاصل شد و منجر به پاکسازی مناطق گسترده ای از العبدیه و وارد آمدن خسارت های زیادی به مزدوران شد.

سریع گفت: این عملیات سه روز طول کشید و در جریان آن حدود ۴۰۰ متر مربع از استان های البیضاء و مارب آزاد شد.

وی افزود: در طول سه روز عملیات، بیش از ۲۵۰ نفر از نیروهای دشمن کشته و زخمی و اسیر شدند و دستکم ۲۰ زره پوش و خودروی زرهی منهدم شد.‎

این سخنگو تصریح کرد: مقادیر زیادی سلاح از جمله انبارهای کامل تسلیحات وخودرو و زرهپوش های اماراتی و سعودی به غنمیت گرفته شد.

وی گفت: در اجرای این عملیات ویژه، واحدهای مختلف نیروی پهپادی و موشکی شرکت داشتند و به محض آزادسازی مناطق گسترده ای در البیضاء و مارب، نیروهای ما کار بازگرداندن اوضاع در این مناطق به حالت طبیعی را آغاز کردند.

سرتیپ یحیی سریع تصریح کرد: ما موضع شرافتمندانه قبایل البیضاء را ارج می نهیم که پافشاری زیادی بر حفظ امنیت و ثبات کشور و رد متجاوزان و مزدوران و خیانکاران پیروی آنها دارند.

وی تاکید کرد: ما به دنبال اجرای گام های راهبردی مهمی در آینده در چارچوب عمل به وظیفه دینی و ملی خود در قبال کشور و مردم خودمان هستیم.

سریع خطاب به ملت یمن گفت: همه ما اطمینان داریم که شما در جایگاه عزت و کرامت خواهید ایستاد و به تاریخ و اصول خود یاری خواهید رساند.

وی افزود: اطمینان راسخ داریم که شما وفادار و آزاده در کنار نیروهای مسلح خود برای آزادسازی سراسر خاک یمن خواهید بود.‎

  • منبع خبر : تسنیم