مصائب روستایی در مازندران وقتی تابستان فرا می‌رسد!
مصائب روستایی در مازندران وقتی تابستان فرا می‌رسد!
افراکتی قائم‌شهر، با همه پیشرفت‌هایش، چند سالی است که با کمبود جدی آب رو به رو است و در تابستان قطعی آب برای آنها به عادت تبدیل شده، با وجود حفر دو حلقه چاه در این روستا، به دلیل مجاورت چند روستا در کنار هم و تامین آب برای آنها، افراکتی با مشکل کم‌آبی رو به رو است.

به گزارش قائمشهر نیوز :افراکتی، روستایی در قائم‌شهر که به دلیل نزدیکی به شهر، تقریبا از بافت روستایی خارج شده است و تنها حفظ ظاهر آن هم وجود اراضی کشاورزی، زراعی و باغی، آن را در میان روستاهای این شهرستان قرار داده است.

روستایی از بخش مرکزی قائم‌شهر که ۴۵.۸۵ کیلومترمربع مساحت دارد و بیش از ۱۰۰۰ خانوار نیز در آن زندگی می‌کنند، روستایی که با وجود ظاهر شهری با کمبودهایی مواجه است و وقتی به فصل تابستان می‌رسند، مصائب آنها آغاز می‌شود.

افراکتی با همه پیشرفت‌هایش، چند سالی است که با کمبود جدی آب رو به رو است و در تابستان قطعی آب برای آنها به عادت تبدیل شده است، با وجود حفر دو حلقه چاه در این روستا، به دلیل مجاورت چند روستا در کنار هم و تامین آب برای مردم این روستاها، افراکتی با مشکل کم‌آبی رو به رو است. قصه از آن قرار است که آب یکی از این دو حلقه چاه کاهش یافته و چاه دیگری نیز “شن” دارد و بنابر این دلایل ابتدایی، این دو حلقه چاه پاسخگوی نیاز مردم این روستا نیست.

نکته عجیب در افراکتی وجود دبه‌های زرد و آبی فراوان در هر خانه‌ای است، به طوری که در شرایط مطلوب آنها را پُر می‌کنند تا در شرایط نامناسب، از آب بی‌بهره نباشند.

مختاری بانویی است که در افراکتی زندگی می‌کند، وی  گفته که، با وجود بارندگی فراوان، پیش‌بینی‌مان درست از آب در آمد و با وجود اینکه در آغاز فصل تابستان هستیم اما آب در این روستا قطع می‌شود.

وی به این نکته اشاره می‌کند که، تنها یک ساعت در روز آن هم به میزان اندک، آب در لوله‌های آب خانه‌های افراکتی جریان داشت و با وجود اینکه چند سال از وعده‌شان برای حفر چاه جدید می‌گذرد، خبری از مسئولان نشده است.

مختاری با گلایه از عملکرد مسئولان به این نکته اشاره کرد که تسهیلات مسکن روستایی، ساختماهای روستا را چند طبقه کرده اما هنوز آب به طبقه اول نمی‌رسد و طبقه‌های بالا آب مورد نیازشان را با دبه از حیاط خانه تامین می‌کنند

وی همچنین ضمن اشاره به سایر مشکلات این روستا به این موضوع نیز اشاره کرد که، حتی اگر آب هم در روستای افراکتی وجود قطع نباشد، برای پخت و پز مناسب نیست.

یکی دیگر از اهالی روستای افراکتی کم‌آبی و قطعی آب را بزرگترین مشکل این روستا دانست و از مسئولان پرسید، آیا واقعا در سال ۲۰۲۰  باید هنوز از نبود و قطعی آب حرف زد؟

او ادامه می‌دهد که از سوی شرکت آب و فاضلاب روستایی دوچاه در روستا حفر شده است اما کوچکی مخزن جوابگوی جمعیت دو روستای مجاور هم نیست و تابستان که چاه‌ها کم‌آب می شوند اهالی چشم به راه منتظرند تا کسی سر برسد و معضل۵ ساله‌ آنها را حل کند.

درگیری دو روستا بر سر آب! 

ذبیحی یکی دیگر از اهالی روستا از معضل ۵ ساله قطعی آب گله‌مند است و می‌گوید که، ۵ سال است که در اوایل تابستان دچار قطعی آب می شویم، اوضاع با پیگیری مسئولان همچنان به همین منوال است.

وی ادامه داد: دو حلقه چاه برای تامین آب روستاهای لهرم و افراکتی قائم‌شه حفر شده اما چاهی که آب روستای افراکتی با آن تامین می‌شود کم‌آب و دارای شن و املاح است.

ذبیحی خاطرنشان کرد: از چاهی که آب روستای لهرم تامین می‌شود برای مردم افراکتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که این امر موجب کمبود آب و یا قطعی آن در روستای لهرم شده و اعتراض‌هایی را به همراه داشته است.

وی افزود: در زمستان مشکل آب کمتر به چشم می خورد اما به محض اینکه هوا گرم شد با کمبود آب مواجه می‌شویم و اینجاست که مسئولان روستایی مجبور به استفاده از چاه دارای شن می‌شوند، به گونه‌ای که آب شن‌دار به مخزنی هدایت شده و پس از ته‌نشین شدن، به منبع اصلی وارد می‌شود و همین امر آغاز چالش‌ها است.

پمپ‌سوزی هر ساله به واسطه آب شن‌دار!

ذبیحی می‌گوید که وجود شن در چاه حفر شده مختص روستای افراکتی، موجب پمپ سوزی هر ساله موتور آن می‌شود و برای تعمیر و روشن شدن دوباره موتور هزینه زیادی باید پرداخت کرد، از سویی، منبع ذخیره‌کننده آب شن‌دار کوچک است و پس از تخلیه، به دلیل کم‌آب بودن چاه روستای افراکتی، زمان زیادی برای پر شدن می‌گیرد و همین امر، طولانی شدن قطعی آب و یا افت فشار آن را به همراه دارد.

استفاده از آب چاه کشاورزی برای نوشیدن

این فرد ساکن روستای افراکتی می‌گوید: مشکل به آنجا رسید که تصمیم گرفتند آب چاه کشاورزی را به منبع آب خوراکی مردم وصل تا از این طریق آب شرب تامین شود که با اعتراضات مردمی همراه شده و  این کار انجام نشد، در حال حاضر به دلیل وجود املاح شن و گچ در آب از آن برای مصارف شرب، استفاده نمی‌کنیم.

وی تصریح کرد که تمامی شیرهای آب در این روستا با پارچه‌ای بسته است تا از ورود املاح شن و گچ بیشتر جلوگیری کند، حال تصور کنید آبی که در آن گچ، ماسه و آهک وجود دارد چه طعمی خواهد داشت.

اختصاص ندادن ۳۰۰ میلیون ‌تومان بودجه از علت‌های قطع آب در افراکتی 

مصطفی زمانی مدیر امور آبفار شهرستان قائم‌شهر در این خصوص به ایسنا گفت که، در سال گذشته ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار برای آبرسانی به روستای افراکتی خواستار شدیم که متاسفانه تخصیص پیدا نکرد، امسال نیز مجددا همین میزان اعتبار درخواست دادیم که امیدواریم تخصص پیدا کند تا وضعیت آب شرب روستای افراکتی بهبود یابد.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل کم بودن آب در چاه روستای افراکتی، افزایش مصرف و ورودی کم مخزن ‌ها پر نمی‌شود و افت فشار را شاهد خواهیم بود.

منکر مشکل آب شرب مردم نیستیم

زمانی همچنین در مورد گلایه مردم روستای افراکتی مبنی بر وجود شن و گچ در آب این روستا، خاطرنشان کرد: با وجود اینکه مشکلی بابت وجود املاح به دلیل ته‌نشین شدن در مخزن آب وجود ندارد اما منکر مشکلات ناشی از کم‌آبی برای مردم نیستیم، باید به این نکته توجه کرد که، در هر قطعی و وصلی طبیعی است که املاح و رسوب لوله‌کشی وارد منازل شود.

با هر قطعی برق، آب قطع می‌شود

وی همچنین در مورد گلایه مردم که با هر قطعی برق، آب نیز قطع می‌شود، گفت: به دلیل اینکه چاه‌ها مجهز به دیزل ژنراتور نیستند با این مشکل مواجه هستیم اما تهیه این دستگاه در اولویت برنامه‌های آبفار قرار دارد. در قائمشهر نزدیک  به ۱۰۰۰ دیزل ژنراتور نیازمندیم تا با قطعی برق، مردم دچار قطعی آب نشوند اما متاسفانه این امر هم تاکنون محقق نشده است.

 یک ماه تا تخصیص بودجه برای حفر چاه

مجید عبداللهی مدیر عامل آب و فاضلاب استان مازندران نیز در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به مشکلات آب شرب روستای افراکتی، خاطرنشان کرد: به دلیل افزایش حجم مصرفی آب در تابستان دو حلقه چاه حفر شده در روستای افراکتی پاسخگوی نیازهای این روستا و روستای لهرم نیست.

وی با اشاره به اینکه در هفته گذشته این روستا دچار قطعی آب بود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر این مشکل مرتفع شده است اما به دلیل افزایش مصرف آب در تابستان کاهش فشار، امری طبیعی است.

مدیرعامل آب‌ و فاضلاب مازندران در مورد گلایه مندی مردم از اینکه قطعی برق در این روستا، قطعی آب را نیز به دنبال دارد و مشکلات آن را دو چندان کرده است با اشاره به ضرورت وجود و نصب دیزل ژنراتور، اظهار کرد: نصب دیزل ژنراتور در این روستا در دستور کار قرار دارد.

پمپ‌سوزی در مازندران طبیعی است

عبدالهی همچنین در مورد پمپ سوزی هرساله در روستای افراکتی نیز گفت: پس از تخلیه آب از چاه، املاح آب در یک‌ منبع ته نشین می‌شود، سپس بعد از پمپ‌باد به منبع بعدی آب انتقال داده می‌شود، رسوب کردن شن در پمپ و سوختن پمپ ها امری طبیعی است و در هر سال حدود ۷ هزار پمپ در این استان تعویض می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد که، در همین راستا ۳۰۰ میلیون تومان بودجه برای حفرچاه در روستای افراکتی نظر گرفته شد که تا یک ماه آینده تخصیص بودجه تعیین تکلیف خواهد شد.

  • منبع خبر : ایسنا