دیپلمات یمنی: عربستان و هم‌پیمانانش ابزار آمریکایی ــ صهیونیستی در منطقه/ ریاض و ابوظبی در جنوب با هم هماهنگند
دیپلمات یمنی: عربستان و هم‌پیمانانش ابزار آمریکایی ــ صهیونیستی در منطقه/ ریاض و ابوظبی در جنوب با هم هماهنگند
یک دیپلمات یمنی در خصوص تجاوزات عربستان در این کشور و اصرار به ادامه آنها با وجود تحمل خسارت‌های سنگین اظهار داشت که عربستان و هم‌پیمانان آن تنها ابزاری از ابزارهای آمریکایی ــ صهیونیستی در منطقه هستند.

به گزارش قائمشهر نیوز: در زمینه تحولات اخیر یمن و علت اصرار عربستان سعودی به ادامه جنگ در این کشور با وجود شکست‌های سنگینی که در عرصه‌های مختلف به‌دلیل آن متحمل شده٬ مصاحبه‌ای با دیپلمات ارشد یمنی انجام داده است.
«معتز قرشی» دیپلمات یمنی در دمشق در این گفتگو در خصوص تحولات میدانی و نظامی اخیر یمن اظهار داشت: بدون شک اوضاع نظامی در یمن همچنان تصاعدی است؛ زیرا ارتش و کمیته‌های مردمی عملیات‌های خود را در دفاع از کشورشان ــ چه در جبهه‌های مرزی و چه سایر جبهه‌ها ــ ادامه می‌دهند و شاید مهم‌ترین این جبهه‌ها اکنون که درباره درگیری‌های آن صحبت می‌شود٬ جبهه «مأرب» باشد.
یمن علاوه بر جنگ نظامی درگیر جنگ اقتصادی هم هست
القرشی ادامه داد: علاوه بر آن در جبهه‌های جنوب یمن نیز شاهد درگیری‌های میان شبه‌نظامیان وابسته به دولت مستعفی با شورای انتقالی جنوب هستیم که بر استان‌های این منطقه تسلط یافته و اعلام خودمختاری در آنها کرده است. همان‌طور که همه می‌دانند نیروهای شورای انتقالی تحت حمایت امارات متحده عربی هستند و این موضع موجب ایجاد سردرگمی در منطقه جنوب یمن شده است. اما مهم‌ترین چالشی که امروز یمنی‌ها همانند سایر کشورهای جهان در معرض آن قرار دارند٬ اپیدمی کروناست که هم‌زمان با وضعیت بد انسانی در این کشور شیوع یافته است. مشکلات و رنج‌های یمنی‌ها از محاصره زمینی و دریایی و هوایی پنج‌ساله این کشور از سوی کشورهای عضو ائتلاف متجاوز قطعاً وضعیت اقتصادی و انسانی یمن را تحت تأثیر قرار داده است که همین امر تأثیر منفی مستقیم بر میزان توانایی دولت برای مقابله با این ویروس دارد. یمن کنار جنگ نظامی که همه می‌دانند تا چه اندازه با شیوع انواع بیماری‌های مزمن که کرونا هم مزید بر علت شده ما را رنج داده٬ درگیر یک جنگ اقتصادی گسترده نیز هست.
وی تصریح کرد: اما دولت نجات ملی یمن با همه توان خود و امکاناتی که دارد و نیز کمپین‌های گسترده وزارت بهداشت و هیئت‌های ناظر بر آنها و کادر پزشکی٬ به کامل‌ترین شکل ممکن به وظایف خود در این زمینه عمل می‌کند. در زمان حاضر روحیه بالایی برای مقابله با این ویروس وجود دارد و خواستار عدم شکست روانی در برابر آن و مقابله با کرونا همانند سایر اپیدمی‌ها هستیم؛ با توجه به اینکه کشورهای متجاوز تلاش می‌کنند از این بیماری و پیامدهای انسانی آن برای تحقق پیروزی‌های نظامی‌شان سوء استفاده کنند که این تلاش‌ها گاهی از طریق جعبه‌های حامل تجهیزات پزشکی آلوده مانند ماسک و دستکش از خلال هواپیماهای نظامی است و گاهی از طریق بازکردن راه‌‌های زمینی که بر آنها تسلط دارند برای ورود هزاران نفر از همه کشورها بدون اتخاذ اقدامات پیشگیرانه صورت می‌گیرد.
معتز القرشی ابراز کرد: طی مدت ۵ سال از این جنگ٬ ارتش و فرزندان مقاوم ملت یمن تحت رهبری انقلاب، «عبدالملک الحوثی» اعلام کرد٬ با انواع جنگ‌های فرهنگی و فکری و اجتماعی و اقتصادی مواجه بوده‌اند و بدون شک اکنون در یک جنگ نظامی هستیم؛ اما هیهات و خدا را شکر که با همه مشکلات مذکور از این مصیبت عبور خواهیم کرد.
راه‌حل جامع تنها راه دستیابی به راه‌حل سیاسی
این مسئول یمنی در زمینه تلاش‌ها و ابتکارهای سیاسی که تحت حمایت سازمان ملل متحد برای پایان دادن به جنگ یمن مطرح می‌شود گفت: متأسفانه ما از سازمان ملل خواستیم در تلاش‌های خود جدی باشد و به‌طور مستقیم با خطاهای موجود مواجه شود٬ از سوی دیگر توافق استکهلم نیز وجود داشت که ما معتقدیم اولین مبنا برای توافق سیاسی در خصوص بحران یمن بود. اما متأسفانه کشورهای عضو ائتلاف متجاوز و مزدوران آنها از همان لحظه اول برای شکست آن تلاش کردند٬ پرونده اسرا و پرونده انسانی و شکستن محاصره و توزیع حقوق مردم همچنان متوقف بوده است و ملت یمن از عدم دریافت حقوقشان رنج می‌برند. ما معتقدیم که راه‌حل بشردوستانه اولین گام برای ورود به یک روند صلح جامع خواهد بود؛ اما طرف مقابل هیچ اعتقادی به این موضوع ندارد و معتقد است که با زور نظامی و استبداد می‌تواند این امر را به ما تحمیل کند٬ چیزی که ما نمی‌خواهیم و از آن برائت می‌جوییم. اگر آنها به‌دنبال یک راه‌حل سیاسی هستند٬ باید یک راه‌حل جامع و دربرگیرنده همه جوانب سیاسی و امنیتی و نظامی و اقتصادی٬ یک راه‌حل شامل همه پرونده‌ها باشد؛ چرا که نمی‌توان پرونده‌ها را تکه تکه کرد. اما آنها به‌دنبال از بین بردن افراد و انحلال ارتش و خلع سلاح آن و برچیدن اردوگاه‌ها و… هستند تا بعد از آن درباره مسئله سیاسی و قانونی و… بحث کنند.
القرشی تأکید کرد: این امر به‌کلی مردود است و اگر آنها می‌خواهند راه‌حلی پیدا کنند باید شامل همه پرونده‌ها باشد و نقاطی برای توافق وجود داشت مانند توافق صلح و مشارکت که همه طرف‌های سیاسی از جمله آمریکا که امروز در صف مزدوران عربستان ایستاده است آن را امضا کردند.

عربستان فاقد تصمیم‌گیری سیاسی مستقل است
این دیپلمات یمنی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا عربستان با وجود شکست در این جنگ همچنان اصرار به ادامه آن دارد ابراز داشت: در حقیقت این امر تأکید بر چیزی است که ما بارها آن را گفته و تکرار کرده‌ایم؛ عربستان چیزی جز یک ابزار از ابزارهای آمریکایی ــ صهیونیستی در منطقه نیست. اگر عربستان یک کشور مستقل بود که می‌توانست تصمیم‌گیری‌ سیاسی مستقل در راستای منافع خود را داشته باشد٬ این جنگ را متوقف می‌کرد و با توجه به شناختی که از پیامدها و خسارت‌های آن داشت اصلاً اقدام به راه‌اندازی این جنگ نمی‌کرد، اما واقعیت این است که عربستان و کنار آن امارات و سایر کشورهای عضو ائتلاف متجاوز در جنگ یمن تنها ابزاری از ابزارهای آمریکایی ــ صهیونیستی در منطقه برای اجرای پروژه‌های واشنگتن و صهیونیست‌ها هستند که در صدد بی‌ثبات کردن منطقه‌اند، بنابراین وضعیت آل‌سعود در سایه خسارت‌های فراوان اقتصادی و انسانی که وضعیت حکمرانی آن را نیز تحت تأثیر قرار داده است دیگر مانند قبل نیست و همه اینها از عواقب و خسارت‌های ناشی از جنگ یمن است، اما آنها فقط یک ابزار هستند و بنابراین هرگز از اصرارشان برای ادامه جنگ و عدم فکر کردن به اینکه تصمیماتشان را خودشان بگیرند تعجب نمی‌کنیم.
بیشتر بخوانید
شورای همکاری خلیج فارس: موضع ما در حل سیاسی بحران یمن ثابت است
یمن|حملات جنگنده‌های سعودی به الجوف و حجه
یمن|توافق الحدیده بیش از ۱۰۰ بار نقض شد/ ادامه حملات هوایی عربستان به مأرب
عربستان ۳۰ بار استان‌های مختلف یمن را بمباران کرد
۳ شهید در حمله جنگنده‌های سعودی به یمن
عربستان و امارات به‌دنبال تجزیه یمن هستند
دیپلمات یمنی در خصوص درگیری‌های شدید مناطق جنوبی میان مزدوران سعودی و اماراتی به‌ویژه در عدن و جزیره سقطری و علت این درگیری‌ها و نیز اینکه این جنگ‌ها با هدف سیطره بر مناطق جنوبی است و می‌توان آن را شورش اهالی جنوب علیه عربستان نامید گفت: در حقیقت هیچ شورشی علیه عربستان یا امارات وجود ندارد. ریاض و ابوظبی در هماهنگی با یکدیگرند و این واضح است. آنها برای تجزیه یمن و تسهیل سیطره بر آن و تحقق طمع‌ورزیهایشان در این کشور چه ژئوپولیتیکی و چه اقتصادی و حتی در سطح بشری تلاش می‌کنند. هویت یمن با این بعد تاریخی عربی و اسلامی٬ این کشورها را که تنها متکی به خاندان و خانواده خود بوده‌اند و هیچ‌گونه میراث فرهنگی و اجتماعی و حتی اسلامی ندارد تهدید می‌کند و به‌دنبال آن٬ آنها تصمیم گرفتند یمن را تجزیه کنند و مناطق جنوبی را که ادعا می‌کردند آزاد کرده و امنیت را به آنها بازگردانده‌اند تحت سیطره خود درآورند و تلاش می‌کنند دولت مستعفی مقیم در هتل‌های ریاض را به آنجا بازگردانند. اما اگر آنها صنعا را نیز تحت سیطره خود درمی‌آوردند٬ اوضاع این شهر هم به وخامت عدن می‌شد. آنها می‌خواهند عدن را تکه تکه کنند و تظاهر می‌کنند که در جنوب بینشان اختلاف است. اما واقعیت این است که هیچ اختلافی میان آنها وجود ندارد و کسانی که برنامه‌هایشان را اجرا می‌کنند با نهایت تأسف و حزن شدید مزدوران یمنی هستند که خودشان را به متجاوزان فروخته‌اند و به منافع کشور و ملتشان اهمیت نمی‌دهند. آنها تنها ابزار هستند و به‌زودی با این نقشه‌های دشمن که اجرا می‌کنند در آتش جنگ خواهند سوخت.
انصارالله با حملات موشکی رؤیاهای عربستان را بر باد داد
وی در پاسخ به سؤالی درباره این موضوع که امروز موضع سعودی در برابر جنبش انصارالله و ارتش یمن در ضعیف‌ترین جایگاه ممکن است و با وجود این تهدید به زور نظامی می‌کنند؛ اما همه برگ‌های نظامی‌شان را استفاده کرده و به هیچ یک از اهدافشان در ورود به صنعا یا سرکوب انصارالله نرسیده‌اند خاطرنشان کرد: عربستان امروز در موقعیت غیرقابل بازگشتی وجود دارد. در گذشته این کشور مداخلات کمی در امور یمن از خلال رژیم سابق داشت و امروز رؤیاهایش در یمن بزرگتر شده است. اما ملت آزاده یمن و انصارالله با رهبری عبدالملک الحوثی از خلال حملات موشکی خود به عمق مواضع استراتژیک سعودی٬ این رؤیا را خراب کرد و آنها اکنون هیچ قدرتی ندارند و اگر از این جنگ عقب‌نشینی نکنند٬ این اقدامات ارتش و کمیته‌های مردمی یمن ادامه خواهد یافت.
معتز القرشی درباره احتمال محاکمه سران سعودی به‌دلیل راه‌اندازی جنگ ویرانگر یمن و جنایت‌هایی که در حق ملت این کشور مرتکب شدند پس از پایان آن٬ توسط سازمان‌های مربوطه بین‌المللی خاطرنشان کرد: متأسفانه همه سازمان‌های بین‌المللی و تصمیم‌گیری‌های آنها تحت کنترل آمریکا هستند؛ بنابراین مسئله محاکمه جنایتکاران سعودی و اماراتی نیز همانند جنایتکاران صهیونیستی بوده و همه آنها تحت کنترل یک اپراتور هستند، بنابراین عدالت بین‌المللی را تنها زمانی مشاهده می‌کنیم که محور مقاومت بر محور شرّی که نه‌تنها به‌دنبال تجزیه یمن که همه کشورهای منطقه است؛ همان‌طور که در سوریه و لبنان و فلسطین اشغالی و… شاهد آن بودیم، فائق آید بنابراین ما نمی‌توانیم محاکم این جنایتکاران را ببینیم؛ مگر در صورتی که سیستم جهان از حالت تک‌قطبی و سیطره آمریکا خارج شود و به‌یاری خداوند به‌زودی با پیروزی محور مقاومت شاهد خواهیم بود که ایالات متحده دیگر تصمیم‌گیرنده جهان نیست و در سایه این تغییر جهان دچار تحولات زیادی در آینده خواهد شد.

  • منبع خبر : تسنیم