تحت پوشش قرارگرفتن سوادآموزان مازندرانی
تحت پوشش قرارگرفتن سوادآموزان مازندرانی
مدیرکل آموزش و پرورش مازندران خبر داد: امسال بیش از ۶ هزار سوادآموز استان تحت پوشش این اداره کل قرار می‌گیرند.
 به گزارش قائمشهر نیوز :مدیرکل آموزش و پرورش مازندران در نخستین جلسه شورای پشتیبانی سوادآموزی استان که صبح امروز در سالن شماره ۲ استانداری استان برگزار شد خبر پیش بینی کرد: امسال ۲ هزار و ۱۲۴ نفر در دوره سوادآموزی، هزار و ۸۰۰ نفر در دوره انتقال، ۲ هزارنفر در دوره تحکیم و در مجموع ۵ هزار و ۹۲۴ نفر در دوره‌های سوادآموزی شرکت کنند.
علیرضا سعدی‌پور با اشاره به تحت پوشش قرارگرفتن بیش از ۶ هزار سوادآموز امسال در مازندران، بالاترین میزان باسوادی را در شهرستان قائم شهر با ۹۸.۶۸ و کمترین آن را در شهرستان گلوگاه با ۹۶.۵۰ درصد اعلام کرد و گفت: به ازای هر نفر سوادآموزی دوره سوادآموزی ۸۹۵، دوره انتقال ۹۸۰ و دوره تحکیم ۱۷۰ هزارتومان در اختیار آموزش‌دهنده گذاشته می‌شود.
مدیرک آموزش و پرورش مازندران خواستار یاری رساندن دستگاه‌های اجرایی مانند اداره‌های پست، ثبت احوال، کمیته امداد، بهزیستی، فرمانداران و بخشداران برای شناسایی بی‌سوادان به این اداره کل شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران نیز در این جلسه با بیان اینکه شرایط فرهنگی مازندران با دیگر استان‌های کشور متفاوت است افزود: با توجه به وجود ۵۰ هزارنفر بی سواد در استان، نباید این موضوع مورد بی اعتنایی قرار گیرد.
حسین حسن نژاد به وابستگی همه فعالیت‌های اجتماعی مانند فضای مجازی، مهارت‌های زندگی، شناخت آسیب‌های اجتماعی و برخورداری از حقوق شهروندی با سواد خواندن و نوشتن اشاره و تصریح کرد: سوادآموزی باید از شکل سنتی آن خارج و به همه بستر‌های صوتی، تصویری، مجازی و گفتمانی برای دسترسی آسان همه اقشار وارد شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران بسیاری از بی‌سوادان استان در شرایط عادی تمایلی برای فراگیری سواد ندارند گفت: برنامه‌های سوادآموزی باید از حالت ستادی خارج و شهرستان به شهرستان و منطقه به منطقه آسیب شناسی و برای آن طرح داده شود.
حسن نژاد با اشاره به انعطاف‌پذیر شدن و تفویض اختیارات بیشتر به اداره‌های شهرستانی برای مقابله با بیسوادی، رقابتی کردن سوادآموزی بین شهرستان‌‎ها را از اهمیت بالایی برخوردار دانسته که می‌تواند شهرستان‌ها را به فعالیت بیشتر برای کسب جایگاه بهتر ترغیب کند.
گفتنی است؛ برای دستیابی به بانک اطلاعات اسامی بی‌سوادان جامعه هدف، آمار بی‌سوادان به تفکیک شهر و آبادی (براساس نتایج سرشماری ۱۳۹۵) به اداره کل آموزش و پرورش مازندران ارائه شود.
یادآوری می‌شود، مازندران سال‌های ۹۰ تا ۹۵ رتبه نخست در میزان باسوادی کشور را به خود اختصاص داده است.
بر اساس سرشماری نفوس و مسکن (سال‌های ۵۵ و ۹۵) نشان می‌دهد که در سال ۵۵، نرخ باسوادی کشور ۴۸.۵۸ و در سال ۹۵ با بیش از ۴۰ درصد افزایش، به ۸۷.۷۱ درصد رسید.
همچنین میزان باسوادی زنان نسبت به جمعیت زنان، از ۳۴.۰۸ در سال ۵۵ به ۸۰.۴ درصد در سال ۹۵ افزایش یافت. درصد باسوادی افراد ۱۰ تا ۴۹ سال مازندران هم ۹۸.۸ درصد اعلام شده است.
  • منبع خبر : صداوسیما