اشکفت سلمان خوزستان
اشکفت سلمان خوزستان
اشکفت سلمان در واقع نام محوطه ای وسیع است با چهار نقش برجسته که دو تا از آنها در داخل غار و دیگری در خارج از آن می باشد که در جنوب ایذه، نزدیکی خوزستان و در جنوب غربی ایران قرار گرفته،

به گزارش قائمشهر نیوز :اشکفت سلمان در واقع نام محوطه ای وسیع است با چهار نقش برجسته که دو تا از آنها در داخل غار و دیگری در خارج از آن می باشد که در جنوب ایذه، نزدیکی خوزستان و در جنوب غربی ایران قرار گرفته، منطقه ای که یک غار چشمه ای همراه با ۵ سنگ نگاره بی بدیل را در دل خود جای داده و محل پرستش یکی از خدایان ایلامی به نام تریشا بوده است. در غار این منطقه بزرگ ترین نوشته خط میخی از دوران عیلامی یافت می شود.

در داخل این غار نقوش برجسته ای نیز به چشم می خورد، نقوشی جذاب که برای اولین بار نقش زنی را دقیقا در کنار یک مرد به تصویر می کشده. اولین سنگ نگاره اشکفت سلمان همراه با کتیبه هایی به خط میخی مراسم عبادت پادشاه محلی آپاپیر همراه با خانواده و وزیرش را به نمایش می گذارد. دومین سنگ نگاره ترسیم گر مراسم نیایش خانوادگی آن می باشد در سنگ نگاره سوم تصویر هانی به تنهایی و در حال نیایش به چشم می خورد. در پشت این تصویر ۲۶ سطر کتیبه وجود دارد که بیانگر کارهای هانی در سرزمین آپاپیر است. در کتیبه چهارم هم تصویری از فردی مهم در حال عبادت حکاکی شده اما متاسفانه به دلیل عدم ترجمه هویت آن فرد مشخص نیست.

  • منبع خبر : عصر ایذه