آخرین وضعیت کرونا درکشور | کاهش چشمگیر رعایت پروتکل‌ها بهداشتی/ تا اطلاع ثانوی مهمان نمی پذیریم
آخرین وضعیت کرونا درکشور | کاهش چشمگیر رعایت پروتکل‌ها بهداشتی/ تا اطلاع ثانوی مهمان نمی پذیریم
امسال هم مثل سال گذشته باز هم تعطیلات نوروز تحت تاثیر ویروس منحوس قرار گرفته است و هموطنان و البته مسئولان ناچار به برنامه‌ریزی‌های متناسب با شرایط شده‌اند.

کمی بیشتر از یک سال است که ویروس منحوس کرونا با تمام گرفتاری‌هایش وارد کشورمان شده و به‌قول معروف تمام برنامه‌ریزی‌ها به‌خصوص برنامه‌ریزی شب عید را دستخوش تغییراتی کرده است؛ اما برنامه‌ریزی شب عید میان ما ایرانی‌ها موضوعی است که به این سادگی‌ها دستخوش تغییر نمی‌شود.

واقعیت اینجاست که از اوایل اسفند گذشته تا امروز که رسماً ورود ویروس منحوس به کشورمان تأیید شد و هر چند وقت یک‌بار به‌دلیل جهش‌های ناگهانی آن مشکلاتی مضاعف به‌وجود آمد هموطنان جسته و گریخته همراه دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی زندگی خودشان را با شرایط کرونایی وفق داده‌اند؛ اما ظاهراً طولانی شدن حضور ویروس منحوس کرونا که به‌تازگی نوع انگلیسی آن هم وارد کشور شده است طاقت هموطنان را کم کرده است و امسال در آستانه ورود به قرنی جدید و  نوروز ۱۴۰۰ مشکلات موجود را به فراموشی سپرده‌اند.

رعایت پروتکل‌ها به ۶۰درصد کاهش یافته است

این درحالی است که عادی‌انگاری شرایط کرونا در کشور آن هم در روزهای پایانی سال که اصولاً جنب‌وجوشی تازه در کوچه و خیابان یا حتی در داخل منازل برای استقبال از سالی جدید برپاست می‌تواند زیر سایه ویروس کرونای انگلیسی مشکلاتی دوچندان به جامعه ایران تحمیل کند.

به‌گفته مسئولان بهداشت و درمان ایران مقابله با ویروس منحوس توسط کادر درمان کشور از ابتدا تا امروز عاملی بوده است تا این روند فرسایشی علی‌رغم میل باطنی سربازان خط مقدم سلامت کشورمان ارایه خدمات را تحت تأثیر قرار دهد و درصورت صعودی شدن دوباره تعداد مبتلایان باز هم شاهد مرگ‌ومیرهای سه‌رقمی در سراسر کشور باشیم.

فرسودگی کادر درمانی کشور با توجه به شدت سرایت ویروس انگلیسی نکته‌ای است که اکنون در برخی از شهرستان‌ها به‌خصوص در استان خوزستان کاملاً مشهود و نتایج آن نیز مشخص است بنابراین بهترین راهکار همچنان برای مقابله با کرونا رعایت پروتکل‌های بهداشتی آن هم بسیار سختگیرانه‌تر از گذشته است.

اما ظاهراً در چنین شرایطی افزایش بار ترافیکی خیابان در کلان‌شهرها، تجمع قابل توجه در مراکز خرید، حجم بالای مسافران در وسایل نقلیه عمومی نشان می‌دهد که انگار سایه سنگین خطرات ویروس کرونا در جامعه نادیده گرفته شده است و مردم بی‌خیال مشغول تدارک برنامه‌های نوروزی خوداند که شاهد مثال آن هم اعلام رسمی کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌میزان ۶۰ درصد است.

البته نباید فراموش کرد که این آمار میانگین کشوری است و در برخی شهرستان‌ها به‌خصوص شهرستان‌های استان خوزستان، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و البته استان‌های شمالی این آمار بسیار پایین‌تر و البته نگران‌کننده‌تر است.

بنابراین حالا که از دیروز علی‌رغم تمام هشدارها و محدودیت‌های ایجادشده مسئولان شاهد آغاز سفرهای نوروزی در کشور شده‌ایم بهتر است حداقل طبق دستورالعمل‌های ارایه‌شده ستاد ملی مقابله با کرونا پروتکل‌های بهداشتی را درنظر داشته و مانع از افزایش بار بر دوش کادر درمانی کشورمان باشیم.

آمارها چه می‌گویند؟

براساس انتشار آمارهای رسمی تا دیروز ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ با تأیید ابتلای ۸۳۸۰ نفر از هموطنان به بیماری کرونا از ابتدای همه‌گیری تا همین تاریخ یک میلیون و ۷۶۳ هزار و ۳۱۳ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد متأسفانه با فوت ۹۷ نفر در روز گذشته ۶۱ هزار ۴۲۷ نفر از هموطنان قطعاً به دلیل ابتلا به بیماری کرونا از دست رفته‌اند.