آخرین اخبار کرونا در مازندران
آخرین اخبار کرونا در مازندران
با توجه به گذشت بیش از ۴۴ روز از شیوع ویروس کرونا در استان مازندران، این ویروس سبب بیکاری ۱۵ هزار شاغل بخش گردشگری مازندران شده است.

آخرین اخبار کرونا در مازندران

ویروس کرونا حدود ۴۴ روزی میهمان ناخوانده مردم میهمان نواز مازندران است. استانی که همه ساله در این ایام میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیاری بوده امسال از میهمان ناخوانده و منحوس پذیرایی کرده که برای مردم آن استان دامنگیر و حتی برخی از خویشان و نزدیکانش را به کام مرگ فرو برده است.

بیش از ۴۰ درصد درآمد مردم مناطق استان مازندران خصوصا در غرب مازندران بر مدار گردشگری و توریسم بوده که با شیوع ویروس کرونا در استان زمینه بیکاری و تعطیلی بسیاری از واحدهای تاسیسات گردشگری در مازندران فراهم شده است.

تعطیلی واحدهای پذیرایی، اقامتی نظیر هتل، متل و مهمانپذیر در غرب مازندران و مناطق مرکزی و شرق استان سبب شد تا اقتصاد پایدار مردمان این استان برای مدت چند ماهی از بین برود و سبب بیکاری بیش از ۱۴ هزار نفر شاغل بخش گردشگری در مازندران شده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در این باره گفت: با شیوع ویروس کرونا حدود ۱۵ هزار و ۷۰۶ کارگر دارای اشتغال در حوزه های گردشگری استان به طور موقت بیکار شدند.

مهران حسنی افزود: در شرایط فعلی به دلیل شیوع کرونا حتی با باز شدن برخی از واحدهای اقامتی و پذیرایی ( هتل؛ متل، رستوران، مهمانپذیر و غیره) ولو در قالب بیرون بر نیز نمی توان امیدی داشت که بازار کسب و کار این واحدها به این زودی رونق بگیرد، به گونه ای که کارگران بخواهند به سرکارشان همانند پیش از شیوع کرونا برگردند.

وی بیان کرد: اکثر مردم در شرایط فعلی کرونایی اقبال زیادی از خرید غذاهای آماده با رعایت پروتکل های بهداشتی برای حفظ سلامتی خودشان ندارند و این روند نشان می دهد که باید حوزه های گردشگری صبورانه برای خاتمه این رویه منتظر باشند.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران اضافه کرد: دولت برای کمک به کارگرانی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار داشتند ولی به  دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کارگاه‌های خود بیکار شدند،  مصوب کرد که بتوانند با مراجعه به سامانه بیمه بیکاری تامین اجتماعی برای مدت سه ماهه اسفند تا پایان اردیبهشت ماه از حقوق و مزایای بیمه بیکاری برخوردار شوند.

حسنی افزود: در این بخش تامین اجتماعی در استان نیز فراخوانی را برای کارگران صادر کرد و کارگران این بخش می توانند با ثبت نام در این سامانه از این مزایا استفاده کنند که تا حدودی می تواند بخشی از مشکلات اقتصادی این کارگران را از لحاظ معیشتی در زمان فعلی کاهش دهد.

وی بیان کرد: دولت برای کمک به اماکن اقامتی شامل هتل، متل، مراکز اقامتی و سایر اماکن دیگر خدماتی در این حوزه تسهیلات کم بهره ۱۲ درصدی را مصوب کرده است که می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

تعطیلی بازار ماهی فریدونکنار

بازرس ویژه استاندار مازندران نیز گفت: تعطیلی بازار ماهی به عنوان یکی از مراکز پرجمعیت و پر تردد شهر فریدونکنار تاثیر فاحشی بر قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا در این شهرستان داشته است.

خسرو طالبی یکی از دلایل اصلی شیوع کرونا را هجوم مسافران به بازارهای محلی این شهرستان عنوان کرد و افزود: بازار ماهی از مهم ترین اماکن تجمعی شهرستان فریدونکنار بود که از همان ابتدای شیوع ویروس کرونا تعیین تکلیف آن بر روی میز مبارزه با ویروس کرونا استان و شهرستان قرار گرفت.

وی تردد افراد غیربومی در این بازار برای خرید ماهی را یکی از مخاطرات تداوم فعالیت این بازار عنوان کرد و گفت: بر اساس پایش های مداوم و مستمر تعطیلی این بازار کمکی بزرگی به مدیریت و کنترل شیوع ویروس کرونا داشته است.

کشف ۲ کارگاه غیرمجاز تولید مواد ضدعفونی کننده

فرمانده انتظامی مازندران نیز از کشف دو کارگاه غیرمجاز تولید مواد ضدعفونی کننده در شهرستان‌های نکا و قائمشهر خبر داد و گفت: عوامل خرید و فروش مواد ضدعفونی کننده این دو کارگاه در فضای مجازی نیز شناسایی و دستگیر شدند.

سردار سید محمود میرفیضی افزود: همسو با مقابله با محتکران و خرید و فروش غیرمجاز مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی در فضای مجازی، کارشناسان پلیس فتای این فرماندهی موفق شدند، یکی از عوامل خرید و فروش مواد ضدعفونی کننده در فضای مجازی  شهرستان نکا را دستگیر کنند.

وی تصریح کرد: ماموران پلیس فتا با هماهنگی قضائی و عزیمت به آن شهرستان  موفق شدند، کارگاه تولید غیرمجاز مواد ضدعفونی کننده و شوینده را نیز شناسایی کنند.

فرمانده انتظامی مازندران بیان کرد: ماموران با همکاری نماینده اداره بهداشت در بازرسی از این کارگاه موفق شدند، بیش از  پنج هزار عدد مواد ضدعفونی کننده را به همراه ۱۲  هزار عدد بطری مواد شوینده کشف کنند.

اعطای تسهیلات برای خرید ۳۰۰ دستگاه نشاکار در استان مازندران

حسن خیریان پور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران نیز با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد دو هزار و ۷۲۸ دستگاه نشاکار در مازندران فعال هستند گفت: ۲۱۴ هزار و ۴۵۹ هکتار اراضی استان زیر کشت شالیکاری بوده که از این میزان حدود ۶۶ هزار هکتار آن به صورت مکانیزه کشت می شود و با پرداخت تسهیلات برای خرید ۳۰۰ دستگاه جدید نشاکار در سال جاری، سطح زیر کشت شالیکاری مکانیزه در استان مازندران به حدود ۱۰۰ هزار هکتار خواهد رسید.

وی درباره مقابله با شیوع ویروس کرونا در میان کشاورزان و روستائیان و توسعه کشت مکانیزه و رعایت پروتکل های بهداشتی و تسهیل در روند تولید برنج در مازندران افزود: با همکاری جهادکشاورزی استان و بانک کشاورزی، برای خرید ۳۰۰ دستگاه نشاکار جدید  تسهیلات پرداخت خواهد شد.

غربالگری ۸۵ درصد بابلی‌ها

فرمانده سپاه بابل نیز با اشاره به سازماندهی حوزه‌های مقاومت با ۴۳ خانه بهداشت سطح شهرستان، از غربالگری ۸۵ درصدی مردم بابل خبر داد.

سرهنگ مرتضی رمضانی افزود: از زمانی شیوع  کرونا ویروس در کشور به ویژه بابل، سپاه شهرستان با تشکیل قرارگاه پدافند زیستی و با سازماندهی تیم‌های پزشکی در کنار مردم قرار گرفت.

وی با اعلام اینکه ۷۲۰ گروه جهادی اعم از ۱۲۰ گروه جهادی شهری و ۶۰۰ گروه جهادی در روستا‌ها تا به امروز معابر، خیابان‌ها، کلانتری ها، داروخانه ها، مراکز درمانی و بیمارستان ها، درب منازل و منازلی که بیماران کرونایی دارند،  مشغول گندزدایی هستند، افزود: هزار  و ۸۰۰  سم پاش کوله‌ای و ۲۰۰ سم پاش خودرویی با صرف  پنج میلیون لیتر مواد ضدعفونی، کار گندزدایی را انجام دادند.

رمضانی با اشاره به سازماندهی حوزه‌های مقاومت با ۴۳ خانه بهداشت سطح شهرستان، از غربالگری ۸۵ درصدی مردم بابل خبر داد و اضافه کرد: کار خوبی که در شهر بابل انجام شد و این کار متفاوت از شهر‌های دیگر بود، اینکه بخش عمده غربالگری در نقاهتگاه تخصصی شهید سپهبد سردار سلیمانی بابل  انجام گرفت که مردم با مراجعه به این کلینیک تخصصی که دارای آزمایشگاه و تجهیزات لازم است، تست کرونا می دهند و آزمایش یک ساعته انجام می‌شود و اگر کسی هم مشکلی داشت از همان کلینیک مستقیما به بیمارستان منتقل خواهد شد.

اجرای نذر مهدی موعود در استان

معاون فرهنگی و هنری سپاه کربلای مازندران  با اشاره به ویژه برنامه‌های متنوع در ایام نیمه شعبان از اجرای خیابانی گروه‌های سرود کاروان ظهور در شهر‌های مازندران خبر داد.

سرهنگ احسان آهنگر  از ویژه برنامه‌های متنوع فرهنگی سپاه کربلا در ایام نیمه شعبان خبر داد و گفت:‌ با توجه به شرایط کرونایی و اینکه نیمه شعبان یکی از مناسبت‌های مهم کشور است با استفاده از ایده‌های نخبگان فرهنگی تصمیم گرفتیم  شور و نشاطی متناسب با جشن‌های نیمه شعبان در حال و هوای استان مازندران ایجاد کنیم.

معاون فرهنگی و هنری سپاه کربلا مازندران از راه اندازی گروه‌های سرود  بسیج در سطح معابر و خیابان‌های شهر‌ها در سراسر استان خبر داد و افزود:‌ گروه‌های سرود بسیج با نام کاروان ظهور با یک سیستم صوتی مجهز در خیابان‌ها برای مردم برنامه اجرا می‌کنند و خانواده‌ها می‌توانند از پنجره‌های خانه خود کار گروه سرود را تماشا کنند.

آهنگر با اشاره به ویژه برنامه تمنای وصال، اضافه کرد:‌ این برنامه با همگاهنگی صدای مرکز  مازندران در روز چهارشنبه و پنجشنبه نیم ساعت قبل از اذان  ظهر و اذان مغرب به طور همزمان از رادیوی مرکز استان و بلندگو‌های مسجد سطح استان پخش می‌شود.

معاون فرهنگی و هنری سپاه کربلا به برنامه‌های دیگر فرهنگی در ایام نیمه شعبان اشاره کرد و گفت:‌ دو پویش  هر خانه یک هیئت و  نذر مهدوی را در سطح استان راه اندازی کردیم.

به گفته آهنگر با توجه به شرایط کرونایی برگزاری جشن‌های نیمه شعبان در هیئت‌ها و مساجد امکان پذیر نیست، هر خانه می تواند یک هیئت باشد و مردم با  آذین بندی خانه هایشان، گرفتن جشن و برپایی مولودی و نیز نصب پرچم بر سر درب خانه‌ها می تواند از جشن هیئت‌های خانگی یک دقیقه فیلم گرفته و آن را به ایدی @mazand.irib  سیمای مرکز مازندران در پیام رسان‌های سروش و اینستاگرام بفرستند تا اگر قابلیت پخش داشت از صداوسیمای مرکز استان پخش شود.

وی درباره پویش نذر مهدی نیز گفت: با توجه به اینکه دو ماه از آمدن ویروس منحوس کرونا به کشور می گذرد و برخی از مردم از لحاظ معیشتی دچار آسیب شدند، در ایام نیمه شعبان هیئت‌ها و مجموعه‌هایی که نذری داشتند و جشنی برگزار می کردند، اما امسال این شرایط مهیا نیست، می‌توانند نذرشان را با توسل به امام زمان در اختیار پایگاه های مقاومت بسیج قرار دهند تا بین اقشار آسیب پذیر توزیع شود. نذر‌ها می تواند بسته‌های بهداشتی از قبیل ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی کننده و یا بسته‌های معیشتی باشد.

آهنگر از برگزاری هیئت‌های مجازی برای جشن نیمه شعبان اشاره کرد و افزود:‌ با هماهنگی و تماس با هیئت‌های مذهبی برتر که در نیمه شعبان هیئت‌ها تعطیل نخواهد بود، برنامه جشن نیمه شعبان بصورت مجازی برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی سپاه کربلا از اعزام دو روحانی و یک مداح به مراکز درمانی در ایام نیمه شعبان خبر داد و خاطرنشان کرد:‌ جهت قدردانی از زحمات کادر درمانی و تقویت روحیه بیماران کرونایی، روحانیون و مداحان به بیمارستان‌ها اعزام می‌شود تا ویژه برنامه‌ای کوتاه به مناسبت ایام نیمه شعبان داشته باشند.

اجرای طرح بسیج مردمی اهدای خون به بیماران کرونایی در قائمشهر

مسئول بسیج جامعه زنان قائمشهر از اجرای طرح بسیج مردمی اهدای خون به بیماران کرونایی در این شهرستان خبر داد.

کلثوم آهنگری از حضور جهادی و پرشور خواهران و مادران بسیجی در کمک به تامین کمبود بانک خون در شهرستان خبر داد و گفت: ایران و ایرانی نشان داد در پیچ و خم های سخت تاریخی چنان خوش می درخشد که چشم جهانیان از تعجب باز می ماند چرا که الگویی همچون اهل بیت عصمت و طهارت(ع) دارند.

مسئول بسیج جامعه زنان سپاه ناحیه قائمشهر با اشاره به فرموده امام صادق(ع) که خداوند اجر و مزد هر مسلمانی را که حاجت برادر دینی خود را برآورده سازد بر عهده می گیرد و مزد آن کمتر از بهشت نیست، افزود: با توجه به شرایط به وجود آمده مشکلات بسیاری در کشور ما ایجاد شد که نیاز به همدلی و انسجام برای فائق آمدن به این مشکلات داریم که ملت ما به دفعات مکرر این همدلی و نوع دوستی را به منصه ظهور رساندند و تهدید را به فرصت تبدیل کردند.

وی با دعوت از همه خواهران و مادران جهادی شهرستان گفت: تمامی اصول ایمنی و بهداشتی به صورت کامل در اجرای این طرح به همت پزشکان و متخصصان سازمان انتقال خون رعایت می شود تا سلامت داوطلبان به خطر نیفتد.

  • نویسنده : نویسنده